Mire figyelj, amikor képet készítesz?
Stabilan tartsd a telefonodat.
Ez így evidensnek hangzik, de ha kicsit is elmozdul, nem lesz szép a kép.
Ezért mindenképp két kézzel fogd, ha tudod. Az egyik kezeddel támaszd meg, a másikkal irányítsd és nyomd a gombot.
Lehetőség szerint ne fényképezz szemben a nappal.
Vagy ha nappal szemben fényképezel, készülj fel rá, hogy sziluett-es képed lesz. Ez is tud jó lenni, de ne vár el például, hogy egy nappal szemben fényképezett fotón jól látható legyen a családod minden tagjának arca.
Legyen mindenki jól látható a képen.
Különben olyan, mintha testrészek le lennének vágva a képről.
Neked melyik tetszik jobban?
Próbálkozz bátran a spontán képekkel.
Tapasztalatom szerint sokkal hangulatosabbak a spontán képek a nyaraláson.
Mint a beállítottak... Ráadásul a családtagjaid is sokkal boldogabbak lesznek. Mert nem kell folyamatosan pózolva mosolyogni a fényképezőgépnek. Mindenki csak nyerhet :)
Figyelj, hogy ne lógjon semmi a képbe, ami nem oda való.
Egy faág, oszlop, vagy egy kuka elronthatja az összképet.
Érdemes odafigyelni a részletekre.
A fent említett (és dícsért) spontán képeknél erre persze nem mindig vamn idő figyelni, de ha összeálltok 1-1 kép erejéig, akkor nézzétek meg, hogy a környezet megfelelő-e.
És itt kifejezetten fontos a háttér is. Ne legyen szemetes, villanyoszlop, idegen néni, illetve semmi, amit nem szeretnétek utólag nézni a képeiteken.
Inkább várjatok fél percet, amíg rendeződik a háttér, elmennek az emberek / állatok, és akkor lőjetek.
Ne habozz, bátran kérj meg bárkit, hogy készítsen rólatok fotót
Klasszikus szituáció, amikor szelfi módban nem elég hosszú a karunk, hogy jó képet csináljunk, és mindenki benne legyen a képben, no meg persze a háttérben a teljes óceán-horizont, meg még a világítótorony, de azért a túloldalon a naplemente se maradjon le.
Na ilyenkor biztosan érdemes megkérni egy járókelőt, hogy legyen kedves készíteni egy fotót rólatok.
És ne szégyelld, adj nyugodtan instrukciókat. Mi szerepeljen a képen, mit kell megnyomni, hány képet csináljon...
És a végén ellenőrizd, hogy jók lettek-e a képek, mert ha este derül ki, hogy magát fotózta, akkor már igen körülményes (és költséges) lesz visszamenni a helyszínre. És megkérni mást...
Én régen mindig csak olyan embert kértem meg, hogy készítsen rólunk fotót, akinél gyors felmérés alapján gyorsabban futotam... de manapság már nem foglalkozom ezzel, nem gondolok rá, hogy bárki elszaladna a telefonommal :)
Ugyanitt, ha téged kérnek meg, hogy készíts egy fotót, akkor kérdezd meg nyugodtan, hogy mit szeretnének, mi legyen benne, álló, fekvő, milyen ráközelítés, és mutasd meg a képeket, ajánld fel, hogy ha nem mefelelő, készítesz még.
Aztán ha ez megvan, már kérheted is meg őket (a kölcsönösség elve alapján legalábbis), hogy most pedig készítsenek ők pár képet rólatok.
És ha egyedül túrázol, de van egy fotó ötleted, ne habozz, kérj meg valakit, és valósítsd meg. Más különben hogy készülne egy ilyen szuper kép?
Figyeld, honnan jön a fény
Ha szabadban vagytok, sokszor azt gondolhatjátok, hogy világos van, csak jó képet lehet lőni.
Sajnos a valóságban azért ez nem olyan egyszerű. Figyeljetek arra, hogy ha portrét készítetek, erős nap ne legyen mögöttetek, mert biztosan sötétek lesznek az arcok. Legjobb, ha oldalról érkezik némi napfény, ez ad némi térbeliséget az arcnak. Ha nagyon erős a fény, akkor a telefonod kamerájára és feldolgozó szoftverére lesz bízv a végeredmény. Lehet nagyon jó is, de lehet, hogy túl világos lesz a végeredmény.
Ne a legnépszerűbb látványosságok fotózására pazarold az időt!
Ha elmész a Colosseumhoz, ne tűzd ki célul, hogy te fogod a világ valaha készült legjobb Colosseum fotóját elkövetni. Valószínűleg nem fogod. Ha nagyon szép Colosseum képeket szeretnél nézni, keress rá a neten.
Koncentrálj az élményre. Arra, ahogy Ti megélitek ezt az egészet. Ezt örökítsd meg. Erre fókuszálj.
Minden fontos szituációban csinálj legalább két-három képet
Nem mindig sikerül jól az első fotó, amit lőttél.
Lehet, hogy kicsit ferde, belóg valami a háttérben, az alanyod nem úgy mosolyog, ahogy szeretne.
Ezért érdemes mindig több képet lőnöd. Alakítsd kicsit a kivágáson, mozgasd a kamerát kicsit, forgasd el, instruáld a modelledet...
Aztán nap végén, amikor van egy kis időd, nézd át a képeket, amiket lőttél, és a gyengébbeket töröld ki. Minden szpotról csak a legjobbakat hagyd meg. Nincs szükséged több majdnem ugyanolyan fotóra...